IZÜLETI PROBLÉMÁK

2018.10.04

Hazánkban 50 év felett a leggyakoribb mozgásszervi problémák mögött ízületi betegségek állnak.

Ízületet érintő betegségeket, két nagy csoportjuk van. A gyulladásos, valamint a kopásos (vagy más néven degeneratív) ízületi megbetegedések. Nagyon fontos elkülöníteni a két csoportot, hiszen a kezelési terv is egészen más. Kopásos ízületi megbetegedés (arthrosis, osteoarthritis) A mozgásszervi megbetegedések az alábbiak szerint csoportosíthatók Ízületi eredet - gyulladásos ízületi betegség - kopásos megbetegedés Csontfájdalom Lágyrész-fájdalom - szalagok gyulladása - ízületi tömlők gyulladása - inak, ínhüvelyek megbetegedései Idegi eredetű fájdalom Belszervek felől kisugárzó, ún. zsigeri fájdalom. Az ízületi porc károsodásával jellemezhető betegség, melynek során a különböző leépülési folyamatok kerülnek előtérbe.

Porckopás vagy ízületi gyulladás?

  • Az artrózis (ízületi porckopás), oszteo­artrózisnak neveznek, a fejlett országokban az ízületi problémák leggyakoribb formája és az egyik leggyakoribb oka a rokkantságnak.
  • Gyulladásos ízületi megbetegedések (arthritisek) Ide rendkívül sokféle kórkép tartozik, melyek elkülönítése sokszor a reumatológusnak is komoly kihívást jelent. A gyakorlati jelentőségük azért óriási, mert sok esetben sürgősségi ellátást is igényelhetnek. A gyulladásra jellemző, hogy az érintett ízület fájdalmassá lesz és a gyulladásos folyadék felszaporodása következtében beduzzad. Emiatt mozgásában korlátozottá válik, sok esetben a gyulladásos területen bőrpír is jelentkezik. A gyulladáshoz általános tünetek is társulhatnak, leggyakrabban láz, étvágytalanság, gyengeség. A rutin laborvizsgálatok már hamar jelezhetik a gyulladást, általában gyorsult vérsüllyedés, emelkedett gyulladásos fehérjeszint (C-reaktív protein) jellemzi.

Mi lehet a baj?

A fájdalmas és duzzadt ízületek száma (egy vagy több): általában jellemzően egy ízületet érint a köszvény vagy a fertőzéses ízületi gyulladás (infekt arthritis), míg pl. rheumatoid arthritisben (RA) vagy autoimmun betegségekhez társuló ízületi gyulladásnál akár ötnél több ízület is begyulladhat.

Az ízületi gyulladás helye: az egyes arthritisekre jellemző az is, hogy melyik ízület gyullad be elsősorban. Jól ismerjük a köszvényes roham típusos előfordulási helyét az öregujjon, vagy azt is, hogy rheumatoid arthritises betegek 95 százalékában a csukló, kézközépcsonti (MCP) és lábtőízületek (MTP) duzzanata fordul elő.

Fontos a betegség előzményekről, egyéb tünetekről érdeklődni, hogy a közelmúltban zajlott-e valamilyen fertőzéses megbetegedés (pl. húgyúti). Ilyen esetben, ún. reaktív arthritis jelentkezhet a fertőzés lezajlása után. Egy esetleges kullancscsípésről is érdeklődnünk kell a betegtől, hiszen a Borrelia fertőzés okozhat még jóval később is ízületi panaszokat. Szokatlan bőreltérésekre is oda kell figyelni, leggyakoribb a pikkelysömörhöz társuló ízületi gyulladás, a psoriasisos arthritis. Láz esetén mindig gondolni kell infekt arthritisre, de autoimmun betegségekhez társuló ízületi gyulladás vagy reumatoid arthritisz jele is lehet. Fontos tisztázni, hogy van-e egyéb belszervi eltérés (pl. mellhártyagyulladás, tüdőben kötőszövet szaporulat)


A szteroidok mellék-hatásai!


Nagyobb dózisban vagy hosszabb időn át adva a kortikoszteroidok élettani hatásai túlzott mértékűvé válnak, és ez mellékhatások kialakulásához vezet. A kortikoszteroidok legjelentősebb mellékhatása nagy dózisú alkalmazás után hirtelen abbahagyáskor mellékvesekéreg-elégtelenség tünetei mutatkoznak. Ennek oka, hogy a kívülről bevitt szteroid hatására csökken a mellékvesekéreg hormontermelése, sőt a szerv csökevényesedni kezd. A helyreállításhoz legalább 2 hónap szükséges, ezért egyszerűbb megelőzni a bajt.

Nagyon makacs esetekben, az ízületbe adott szteroid injekció csökkentheti a gyulladást. Helyileg alkalmazott kenőcsök, tapaszok is jó kiegészítői a kezelésnek. Ritkábban szükség lehet erősebb hatású fájdalomcsillapító gyógyszerekre, ún. kábító fájdalomcsillapítókra is.

Napjainkban előtérbe kerültek a porcvédő szerek alkalmazása is, terápiás és megelőzés szintjén.

Ezek a készítmények a porc felépítésében résztvevő glukózaminokat,szulfátos formában melyek hamarabb felszívódnak, msm és kombinatív módon plusz c-vitamint tartalmaznak. Amellett, hogy segítik a porc újdonképződését, bizonyított a gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatásuk egyaránt.

GLÜKÓSAMIN SZULFÁT ÉS MSM?


Glükózamin-szulfát segíthet

A glükózamin glükózból és a glutamin nevű aminosavból épül fel, a vízmegkötő glükózamino-glükán előanyaga, a porcegészség-megőrzés egyik kulcsfontosságú anyaga. A glükózamin ezen kívül gátolja a porcot bontó enzimek, például a hialuronidáz működését, ezáltal képes megállítani, illetve lassítani a porcpusztulás folyamatát. További hatása, hogy javítja az ízületi folyadék viszkozitási tulajdonságait is.

A glükózamin-szulfátoknak a klasszikus gyulladásgátló gyógyszerekhez hasonló hatása is van.

A porcok egészsége érdekében egyre több ún. porcvédő anyagot igyekszünk használni. Közéjük tartoznak a porcszövet sejtközötti állományának fontos építőkövei, a glükózamin- szulfát, melyek időskorban sajnos nem mindig állnak elegendő mennyiségben rendelkezésre, ezért ezek pótlása kulcsfontosságú lehet a megelőzésben és gyógyításban.

Metil-szulfonil-metán vagy MSM

Az MSM nagy mennyiségben fordul elő szervezetünkben, fontos kénszállító, ami kéntartalmú anyagok szintézisének helyén fordul elő a szervezetben. Nevezik szerves kénnek is. Szinte mindenhol szükség van rá: kén található sok aminosavban (metioninban, ciszteinben), számos enzimünkben, izmainkat alkotó fehérjében, nélkülözhetetlen eleme a sejthártyának, jelen van immunrendszeri fehérjékben, az ún. immunglobulinokban, s mint ilyen, a kötőszövetek és a hámszövetek gyakori eleme, így regenerációjukhoz sem nélkülözhető.

A porcokban is bőségesen található belőle, serkenti a porc anyagcseréjét. Szükséges a porcszövet szerkezetét, szilárdságát meghatározó glükózamin képződéséhez, valamint nélkülözhetetlen a kollagénrostok anyaga, a kollagén rost szintéziséhez.

Elsősorban a glükózamin-szulfáttal együtt adva figyelték meg porcvédő hatását.

Ízületi fájdalmaknál az érintett szövetek kevés ideget tartalmaznak, a fájdalom a lágy szövetekben keletkezik. Az MSM fájdalomcsillapító hatása annak köszönhető, hogy csökkenti az egészséges szövetek fájdalomérzékenységét. Ugyanolyan hatékonysággal csökkenti a panaszokat, mint egyes fájdalom- vagy gyulladásgátló gyógyszerek. Dr. Lawrence vizsgálataiban 3-4 nap után már jelentkezett a fájdalmak csillapodása, 3-4 hét után 82 százalékos volt a fájdalomcsillapítás.

Az arthrosis kezelésében is bizonyított, de a szokásos mellékhatások nélkül tudta megakadályozni az ízületek megmerevedését.

Nemcsak a mozgásszervi panaszok megelőzésében, gyógyításában hasznos, az emésztésre és a bőr állapotára is jó hatással van. Nem különleges porcvédő anyagról van tehát szó, hanem olyasmiről, aminek hiánya a porcokban is megmutatkozik, pótlása pedig e gyenge pontjainkon jelentkező panaszok esetén jól érzékelhető javulást hoz. Ajánlott glükózaminnal, C-vitaminnal, mangánnal együtt adagolva.

Friss, nyers táplálékkal, zöldséggel, gyümölcsökkel, hússal, tejjel, tengeri állatokkal juthatunk hozzá, főzés, helytelen tárolás és feldolgozás során viszont elvész. Legfőbb pusztítója a főzés vagy a kiszáradás, ezért főként azok szenvednek kénhiányban, akik kevés nyers halat és húst, zöldséget fogyasztanak.

A porcvédő anyagok hatékonyságukról eltérő vélemények vannak. Regeneráló, gyógyító képességről nem beszélhetünk, de bizonyos, hogy segítenek megőrizni az ízületek működőképességét, mi több, közvetetten fájdalomcsillapító, gyulladásgátló hatásúak. A porcok védelmére int, hogy a porckopásos folyamatok jelenlegi tudásunk szerint nem fordíthatók vissza!